Ankastreye Dair Merak Ettiğiniz Her Şey

EMAYE : Yüzeyi camsı bir maddeyle kaplanmış metal eşya. Özellikle emaye, silisyuma kurşun oksit, boraks, soda, potasyum hidroksit ve renk için metal oksitlerin ilâvesiyle elde edilen cama benzer yüzeye verilen isimdir. Bu maddeler karıştırılarak eritilir, pişirilir ve toz olarak öğütülür. Daha sonra bu toz süspansiyon haline getirilerek emaye olacak metal eşya bu banyoya daldırılıp çıkarılır. Bu esnâda emaye maddesi, metal üzerine ince bir tabaka hâlinde yapışır. Bundan sonra emaye banyosuna daldırılmış bu metal parçalar (genellikle saç parçalar), bir fırına sokularak üzerindeki tabaka eriyinceye kadar yaklaşık 900°C’ye kadar pişirilir. Bu işlemin sonucu, eriyen emaye maddesi, metal yüzeye yapışır. Emaye kaplanmış yüzey süsleme için kullanıldığı gibi koruyucu bir tabaka olarak da vazife görür.

Emaye renkleri, eritme sırasında renklerin birbirine karışmasını önlemek için ayrıca tatbik edilir. Bir teknikte renkler metal üzerinde tellerle ayrılır. Diğer birinde ise, renkler metal üzerinde yapılan çukurluklara konur. Daha sonra emaye işlemine geçilir. Bu iki metod beraberce de kullanılabilir.Değişik bir teknikte de renk tabaka tabaka tatbik edilir. Her tabakadan sonra pişirme işi tekrarlanır.

İNDÜKSİYON OCAKLAR : Üzerine konan tencereyi ısıtan ama elinizi yakmayan bir ocak hayal edin. Bu yazıda tüm artı ve eksileriyle indüksiyonlu ocaklar anlatılmaktadır. Pişirme işlemi teknik olarak yiyeceğe ısı eklenmesidir.Bunu yapmak için klasik olarak bir ısı kaynağının üzerine bir kap (tencere veya tava gibi) konulur. Isı kaynağı bu kabı ısıtır. Isınan kapta içerisindeki yiyeceğe ısı vererek pişirir.

VİTRO SERAMİK OCAKLAR : Düz bir alan olması nedeniyle temizlik işlemini oldukça kolay bir hale getirmektedir.
Fonksiyon ve güç kademelerini dokunmatik kontrol paneliyle ayarlamaya olanak verir.
ISIYA DAYANIKLI CAM : Özel ısıl işlemi görmüş (temperleme) 450 derece sıcaklıklara dayanabilen cam yüzey.
BİZOTELİ CAM YÜZEY : Bizoteli ifadesi;90 dereceden az olan bir açıdan gerçekleştirilen kesimi belirtir.Bizoteli bir kenar tipik olarak dekoratif bir tarz yaratmak için kullanılır ve fonksiyonel bir amacı yoktur.Cam mevcuttur.
MAVİ RENKTE YANAN BEK : Yüksek seviyede enerji tasarrufu sağlayan yanıcılar.
OTOMATİK ATEŞLEME SİSTEMİ : Tek elle yakma.Ergonomik olarak tasarlanan konrol düğmelerine basınız ve çeviriniz,bek otomotik olarak yanacaktır.
WOK STANDI : Döküm ızgaralar hem şık hemde yüksek oranda dayanıklıdır.Mutfağınıza güçlü ve modern bir görünüm katarken pişirme tavalarınız için de gerçek ve dayanıklı bir destek sağlar.
WOK BEK : WOK bekler ısı dağıtımını geliştirmek üzere tasarlanmıştır.Böylece daha kısa zamanda daha güçlü ateş gücü sağlanır.Büyük tencerede pişirilen yemekler için kullanılabilir.Ayrıca Uzakdoğu mutfağı yemeklerinin hazırlanması için idealdir.
OTOMATİK GAZ KESME : Ocak yanarken herhangi bir nedenle alevin sönmesi durumunda gazı otomatik olarak kesen bir emniyet sistemidir.
ERGONOMİK DÜĞME : İnoks ve bakalit kaplı en iyi ve farklı tasarımı bulmak mümkündür.Isıdan etkilenmezler.
DÖKÜM IZGARALAR : Yeni döküm ızgaralar daha güvenli ve kararlıdır.Ayrıca cam yüzünden hızlı bir şekilde temizlenmesine olanak sağlayacak şekilde kolaylıkla yerlerinden çıkabilir.
ÇOCUK EMNİYET TUŞU : Bu tuş ile fırın ve ocağınızın tüm fonksiyonlarını kilitliyor ve çocuklarınızın dikkatsizlik sonucu zarar görmesini tek bir tuşla önleyebiliyorsunuz.
ECOTİMER(TM) : Eco zamanlayıcı, kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Önceden ayarlanmış pişirme sürenizin bitiminden hemen önce ocağı kapar ve böylelikle ocakta kalan atıl ısı, pişirmenin son dakikalarında kullanılmış olur. Bu sayede enerjiden tasarruf eder ve aynı zamanda elektrik faturanızı da azaltmış olursunuz.